26. 04. 2014

Retrospective: Mafia II

Bylo nebylo jedno městečko, ve kterým o životě a smrti rozhodvaly tři mafiánský rodiny. To městečko se jmenovalo Empire Bay a v průběhu čtyřicátejch a padesátejch let se tam z jistýho mladíka stala obávaná postava podsvětí. Kdyby Vito Scaletta bejval nepocházel z chudý rodiny a nemusel splácet otcovy dluhy, mohla bejt spousta lidí ještě naživu.

Osud tomu ale chtěl jinak. Policie Vita chytla za drobnou zlodějinu a mladej Scaletta si mohl vybrat mezi armádou a nějakým tím pátkem v chládku. Zvolil naverbování na Sicílii, kde ho v roce 1944 postřelili náckové. Vito proto dostal dočasnou neschopenku. Kamarád z dětství, kterej s nim před armádní vsuvkou kradl, pak zařídil definitivní propustku.

Rodinný dluhy a špatnej vliv kámoše rychle vedly k temný cestě plný násilí, mrtvol a riskantních obchodů. Některý kapitoly Vitova příběhu byly nerozvážně dlouhý, život to ale byl zajímavej. I tak by jeden radši nevěděl o pouličním šmelení cigár v době prohibice nebo podřadným čištění záchodků. Těch otravnejch chvil ale bylo minimum.

Ve srovnání s Tommym Angelem, mafiánskou legendou z třicátejch let, Vito rozhodně obstál. Jeho příběh byl poutavej. Mladej Scaletta měl prostě styl. Ostatně se lecčemu přiučil právě z báchorky o prvním mafiánovi Tommym z Lost Heaven. Byl schopnější v setřásání policie, líp ovládal pistoli a ještě ke všemu byl fešák. Když policie znala jeho espézetku, mohl si jí vyměnit. Pokud ho hledali, stačilo koupit novej ohoz...

Dvanáctihodinovej příběh Vito Scaletty stojí za to si pamatovat. Je o přátelství na život a na smrt, oddanosti, vlastní i nevlastní rodině a hlavně o fůře špinavejch peněz. Vitův život byl pestrej, plynulej a zvráceně povedenej.