Names Fest
Pro ty, kteří street art a graffiti nepovažují za vandalismus a kteří se nedívají na pouliční umělce jako na lidi bez vkusu a výtvarného nadání.
Graffiti a street-art zná určitě každý z nás, ať už se nám líbí nebo ne. Kde přesně graffiti vzniklo se nedá určit s jistotou, někteří uvádějí Filadelfii, jiní zase Paříž. Jedno ale s jistotou víme: graffiti se rozšířilo až díky jednomu klukovi z New Yorku. Demetrius, potomek řeckých přistěhovalec a doručovatel zásilek, jednou uviděl na zdi napsáno JULIO 204. Poté co zjistil, že číslo 204 je číslo ulice, kde se nacházel, vymyslel si tag TAKI 183 (183. byla ulice jeho tehdejšího bydliště). Nebyl sice historicky prvním writerem, ale přesto stojí za vznikem pouličního umění. Jeho tag se začal šířit městem šílenou rychlostí. Lidé začali být zvědaví, co vlastně nápis znamená a kdo za ním stojí. O Takiho se začali zajímat tím pádem i novináři a když s ním vyšel rozhovor, graffiti se začalo postupně ujímat a objevovat po celém světě a mnoho nových writerů tak začalo psát své jméno. Taki k celé věci dodal: „Když jsem s tím začal, ani ve snu by mě nenapadlo, kam to povede, co všechno se stane. Myslím na to každý ráno, když čistím rolety svýho shopu od tagů. Graffiti je báječná věc, pokud jste ten, kdo ho dělá.“ Graffiti se stalo výtvarným pojetím autorovy přezdívky za účelem jeho prezentace a zviditelnění. Naproti tomu street-art (označovaný také jako „post-graffiti“) zahrnuje mnoho technik a neomezuje se jen na plošné ztvárnění. Mezi techniky street-artu patří nálepky, plakáty, video projekce, instalace 3D objektů nebo stencil graffiti.
Pokud patříte k milovníkům tohoto umění, měli jste možnost navštívit festival NAMES a obdivovat mnoho nových děl. NAMES FEST je festival street-artu a graffiti, na kterém se sešli nejen čeští autoři, ale i ti ze zahraničí.
Jak jsem se dozvěděla, nápad uskutečnit tento festival vznikl zhruba před rokem v hlavě jednoho z nejznámějších autorů pražské graffiti scény, který vystupoval dříve pod jménem Cakes, ale nyní užívá pseudonym POINT. V minulosti si nešlo nevšimnout jeho dráčků, kteří byli rozmístěni po celé Praze, pomalovaných chodníků či 3D objektů.
Legální zóny pro uskutečnění festivalu NAMES byly poskytnuty městem a několik z nich dal k dispozici i Dopravní podnik hl. m. Prahy. Avšak nejvíce volného prostoru pro nová díla, která vznikala v Praze od 26. srpna do 6. září 2008, poskytly hlavně soukromé firmy, které v poslední době ve street-artu a graffiti našly zalíbení. Tento druh umění již nepovažují jen za ničení jejich majetku, ale i za možný způsob reklamy a propagace, který by mohl oslovit určitou skupinu mladých lidí.
Pořadatelům se podařilo do Prahy nalákat kolem 40 zahraničních writerů, a tak se uskutečnil první mezinárodní street-artový festival v Čechách a došlo k setkání české a zahraniční scény. Na festivalu se objevila mnohá známá jména, jako italský BLU, jehož styl je osobitý a na první pohled snadno rozpoznatelný, nejspíše proto, že jeho nejčastějším námětem je člověk v barevné kombinaci černé a bílé a velikost jeho děl je ohromující. BLU však nebyl jediným italským hostem. Z Itálie k nám přijela i skupinka 4 umělců, kteří si říkají REBEL INK. Dalšími hvězdami, které se účastnily této akce a přispěly tak svým uměním ke zkrášlení pražských ulic byli VITCHÉ, ZEZÃO a JANA z Brazílie, AKIM, ZASD, VIA GRAFIK a LOOMIT z Německa, dále pak STAK, SONIK, HONET, APA, ASH, BRAD DOWNEY, KR a mnoho dalších. Z českých umělců představili svá díla POINT, BIOR, EPOS, MASKER a náš pražský průkopník street-artu PASTA, který se krom plakátů s motivem tuby s křídly proslavil i účastí spolu s MASKEREM na vzniku první české knihy o graffiti - In graffiti We trust.
Zpátky však k samotnému festivalu, jehož součástí byly přednášky a setkání se slavnými tvůrci tohoto typu umění, projekce, koncerty a celkem tři komentované prohlídky City Walks, kde byla možnost projít si nejstarší pražské legály a jiné zóny. Konkrétně šlo hlavně o Palmovku, okolí Smíchovského nádraží a Barrandovské mosty. NAMES FEST vyvrcholil soutěží Best piece a skončil v sobotu 6. září. Doprovodné výstavy k festivalu budou probíhat až do 13.října, pokud jste tedy nestihli samotný festival, máte možnost návštěvy Galerie Trafačka a haly C. Za uměním, které bylo stvořeno v okolí Vysočan k prvnímu ročníku tohoto festivalu, ale samozřejmě můžete vyrazit sami v kteroukoli dobu.
Podle mě je celá akce výborný nápad a i způsob jak zmírnit odpor některých lidí k tomuto umění. Třeba i oni přijdou na to, že graffiti není každý kosočtverec nebo stříkanec na fasádě, který postrádá jakoukoli hlubší myšlenku, že i street-art má své kouzlo a každé dílo svůj význam a příběh tak, jak je tomu i u tradičního umění.
Doufejme tedy, že s NAMES FESTEM jsme se nesetkali poprvé a naposled a že i za rok budeme mít možnost těšit se na to, až se naše nudně šedé plochy v Praze stanou úchvatnými díly různých umělců, samotná Praha se promění v takovou galerii, kde nemusíte platit za vstup a procházka městem bude zase o něco obdivuhodnější.