26. 05. 2009

Freebording

A pak, že bez sněhu to nejde.

 

 

 

 

Mountainboard, longboard a když se to tak vezme tak i skate, může být pro řadu příznivců prken jen způsobem, jak přežít období mezi oblevou a prvním sněhem. Co si budeme povídat, čerstvě napadaný prašan nebo parádně upravený svah dnes nechává chladným už jen málokoho. Jak teda přežít to nekonečné čekání na první vločky? Možná zábavněji než byste tušili.

Freebord vypadá na první pohled jako trochu větší skateboard, který má ale o dvě kolečka víc. Jak si můžete prohlédnout v galerii, krom desky s volným vázáním na nohy, která umožňuje bezproblémový výstup v případě nouze, je přední i zadní truck bohatší právě o jedno kolečko vepředu i vzadu. To je navíc neomezeně pohyblivé ve vodorovné ose a může se tak točit dokola-la-la-la. Díky těmto patentům sliboval Freebord nemožné - prý se na něm jezdí jak na prkně ve sněhu.

A na to my slyšíme, takže jsme se to rozhodli prověřit. Testovací tým zahrnoval čtyři odvážné – 3 snowboardery s minimálníma zkušenostma se skateboardem a naopak jednoho pána s fošnou, který na svahu potřebuje ke štěstí lyže a hůlky.

Jak a kde Freebord vznikl?
Freebord vznikl v Americe, konkrétně v San Franciscu, které je pro „letní snowboarding“ jak dělané. Od počátku byl záměr dostat snowboardové pohyby na silnici. Tvůrci si uvědomili, že snowboard má vlastnosti jezdit jak šikmo, tak po stranách, což je zásadní rozdíl oproti longboardu či skatebordu. Od prvních počátků vývoje již uplynulo 12 let a tvůrci Freebord dotáhli opravdu k dokonalosti. Freebord měl různé podoby a fáze vývoje až po nynější dotaženou podobu, která dokonale simuluje jízdu na snowboardu.

Pro první jízdy jsme si vybrali mírný kopeček, ale na tom se na Freebord prakticky ani nerozjel. Na druhý pokus jsme už zakotvili na o něco málo prudší nakloněné rovině a bylo to znát. Než jsme zvládli první obloučky, trvalo to asi půl dne, ale stálo to za to. Domněnku, že Freebord má jednoznačně blíže k snowboardu než k fošně, potvrdil i fakt, že jediný skejťák si za celý den s Freebordem neporadil. Zato my ostatní jsme byli nadšení.

Freebord se na asfaltu skutečně chová jako snowboard na sněhu! Za vše vděčíme právě výše zmíněné konstrukci trucků. Čtyři kolečka po stranách se chovají jako hrany, na které přenášíte váhu stejně jako na prkně a dvě kolečka uprostřed dokonale simulují skluznici. Díky tomu nejen, že lze jezdit jen po hranách, stejně tak ale i smykem jak na sněhu. I obyčejné brždění je velmi jednoduché a intuitivní. Ve výsledku tak rychle dostanete jistotu a nemáte strach to trochu pustit, i když místo pádu do měkkého sněhu riskujete asfalt.

Jak Freebord funguje?
Na snowboardu zatáčíme, jak již bylo zmíněno, buď pomocí hran nebo pomocí skluznice v kombinaci s hranami. Freebord má oproti skateboardu dvě středová kolečka, která nahrazují skluznici a otáčejí se ve směru, kterým zrovna jedeme. Díky nim můžeme provádět různé slidy, otočky o 180°, 360°  a více stupňů, a co je nejdůležitější, brzdit! Tyto kolečka jsou o něco výš než ostatní a jejich výška se dá nastavovat podle toho, jak moc chceme, aby se Freebord choval jako snowboard. Na Freebordu se dá i odrážet jako na skateboardu. Rozjezd, například na překážku ve skateparku, by neměl činit problémy.

Na druhý den testování jsme si vybrali už regulérní táhlý prudký kopec a ani to nám nečinilo problém. Tedy, když už jsme takový kopec našli. Na první pohled největší slabinou plného využití Freebordu je právě nalezení takových míst, která budou pro ježdění vhodná. Zejména zpočátku to chce hladký asfalt a minimální provoz. Nicméně i na to je myšleno a na oficiálních stránkách českých freeborderů se rozjíždí projekt, který tyto spoty zaznamenává.

Jestli vás freebord zaujal, není nic jednoduššího, než si ho třeba na víkend půjčit. Kluci, kteří ho u nás distribuují (viz link), vám pro začátek poradí základní tipy a jestliže po pár hodinách těmhle prknům podlehnete, což se vám klidně může stát, půjčovné vám strhnou z ceny při nákupu nového Freebordu.

Kde Freebord koupím a kolik to stojí?
Freebord stojí okolo 6000 Kč, některé starší modely lze pořídit i levněji. Freebordy, příslušenství a další zboží zakoupíte na www.FreebordObchod.cz. Na stránkách česko-slovenských dovozců www.freebording.cz naleznete také další informace o Freebordingu, fórum, které spojuje Freebord komunitu v Čechách a na Slovensku a také foto & video galerii.

At už si ale Freebord nakonec pořídíte nebo ne, rozhodně to stojí za vyzkoušení. Čekání na zimu nikdy nebylo příjemnější. Za to vám ručíme.

A pro dokonalou představu ještě přihodíme dvě videa.