20. 09. 2010

Facebook Places

Je to teď takový zvyk, vykecat na sebe naprosto všechno na internetu. O tom, jak moc dementní zvyk to je, se můžeme zhádat do krve, ale nic na tom nezměníme a během té doby přibudou na sociálních sítích milióny fotek, statusů a checků. A Velký bratr číslo dvě Facebook právě v zámoří spustil svoji vlastní geolokační službu s názvem „Places“.

Princip je naprosto stejný jako u oblíbených geolokačních her Foursquare (kterou chtěl Facebook nedávno koupit) a Gowalla - ocitnete-li se na nějakém místě, o němž se domníváte, že je tak kulervoucí, že o tom musí vědět všichni vaši kamarádi, tak na svém Iphonu (nebo jiném mobilu s podporou HTML5) dáte „Check in“. Jen tu jaksi chybí ony herní prvky, takže jde o pouhé informování.

Přímé konkurence se zatím Foursquare, který je v Čechách poměrně rozšířený, nemusí obávat. Obě služby totiž půjde propojit a check z Foursquare se automaticky zapíše i do vašeho Facebookového profilu. Otázkou je, jak dlouho tato vstřícná politika vydrží a co se situací udělají třetí strany, které by se měly postarat o vývoj aplikací pro Places.

Slyšet o sobě opět dali i neúnavní ochránci soukromí, ale jejich stesky jsou momentálně dost mimo. Teoreticky určitý nebezpečný potenciál v Places je (ovšem ani zdaleka ne tak velký jako u špehovacího Google Latitude), ale momentálně nenabízí nic, kvůli čemu by si uživatelé museli lámat hlavu. Jedinou nepříjemnost může způsobit tagování.

Klasicky může nastat situace, kdy vás inteligentní kamarád označí ve vyhlášeném striptýzovém baru, i když jste na nějakém podstatně nudnějším místě. A komu by se pak chtělo vysvětlovat přítelkyni i milence, že se vážně nechodíte koukat na cizí kozy. Naštěstí v bezpečnostním nastavení lze možnost být označen kamarádem vypnout, takže radím nezapomenout na to.

My v zaostalé střední Evropě máme zatím smůlu. Facebook novou službu zavádí postupně a žádné konkrétní datum není známo. Tento krok je zřejmě způsoben vysokou náročností Places na servery, které by celosvětové spuštění neutáhly. V aktuální podobě ale nepřicházíme o nic úžasného, takže nás to nemusí mrzet.