19. 04. 2014

Duel: PC vs konzole

Dva herní světy, dva názory. Jaký je ten váš?

PC

Konzole metla pokroku – současná generace takzvaných „next-gen“ konzolí nutí multiplatformní tituly k horšímu vizuálnímu pojetí. Hardware už zdaleka není možný srovnávat se slušně vybavenym PC. Epic právě kvůli konzolím už minimálně rok čeká s vypuštěním Unreal Enginu 4 a nejdřív se ho dočkáme až v průběhu příštího roku, kdy se očekává nová generace „lepších podložek pod televizi“. Druhou stranou mince je vynikající optimalizace multiplaformních titulů, ze který profitujou i PCčkáři.

Konzole pro blbce – S nástupem konzolí většina společností začala razit politiku her pro občasný hráče. Grafika se sice zlepšuje, obsah ale trpí. Skoro každej moderní titul je koncipovanej tak, aby ho zvládla dohrát i máma od rodiny. Řada games z konce devadesátejch let přitom měla ve srovnání s dnešníma AAA titulama propracovanější herní mechaniky.

Konzole žánrově nevlídná – Některý zásadní žánry se pro konzole nevyvíjí nebo je jejich ovládání podřadný. Kvalitní MMO hry prakticky nejsou, realtime strategie jakbysmet a konzolovej ovladač se ve střílečkách nikdy nemůže vyrovnat myši.

Konzole omezená  - Tradiční počítač kromě hraní nabízí ještě myriádu dalších možností – hodí se na grafiku, skládání hudby nebo jako pracovní nástroj.

Konzole

Přestože počítač má dnes doma už snad opravdu každý, hrát na něm netáhne tolik jako dřív. Jeden příklad za všechny: když strávíte v práci u kompa celej den, už nemáte takovou chuť se u něj dobrovolně krčit na židli i v noci. Ale když máte možnost natáhnout se na gauč, vzít do rukou bezdrátovej ovladač a místo Ordinace si pustit třeba GTA, má to svý kouzlo i po maratonu s excelem. No a když si chcete zahrát s kámošem(a), nemusíte se mačkat u jedný klávesnice. Jo a navíc, kdo kdy viděl 42“ monitor, že?

Nejenom GTA, ale i velkou část těch nejočekávanějších novinek si na konzolích zahrajete často podstatně dříve, než na PC. Z důvodu lepší ochrany proti kopírování upřednostňují výrobci videoher právě konzole. A to se vyplatí. Navíc dřívější trend konverzí PC titulů na konzole se zvolna obrátil. Takže teď to jsou chudáci s klávesnicema, kdo nadává na ovládání. Patří jim to.

Podstatnou roli nejen pro mě hraje i to, že samotná konzole je výrazně levnější než odpovídající herní PC sestava. A životnost hardwaru? Ta je někde úplně jinde. Nebo si snad dokážete představit hrát na jednom kompu čtyři nebo pět let pořád ty nejnovější hry v tý nejvyšší kvalitě? Pochybuju.

Na druhou stranu originální hry na konzole jsou dražší. O dost. Někdo ten herní průmysl prostě živit musí, ale taky se to dá. A pokud jste chudý studenti, může se mrknout na internetový burzy. Fungujou více než dobře a není problém získat atraktivní tituly za zlomek původní ceny.  No a nebo si ten xbox chipněte a můžete se bavit za pět prstů. Vaše volba.

A na závěr mám poslední, na první pohled nejmenší rozdíl. Není nutná žádná instalace, žádná konfigurace, žádný stahování nových ovladačů. Banální? Možná, ale zkuste si představit, že fouknete placku do mechaniky a rovnou hrajete. Utopie? Ne, konzole.